Czym jest bruksizm i jak wygląda jego leczenie?

kobieta trzymająca osłonę na zęby

Bruksizm to schorzenie, które przejawia się niekontrolowanym zgrzytaniem zębami, a także silnym zaciskaniem szczęk. Ta przypadłość dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Niestety ta choroba nie jest łatwa do zdiagnozowania, ponieważ odruch ścierania szkliwa występuje głównie w nocy. Jakie czynniki wpływają na powstanie bruksizmu oraz w jaki sposób można leczyć to schorzenie?

Przyczyny odruchowego zgrzytania zębami są zróżnicowane i najczęściej wiążą się z rozmaitymi dolegliwościami zdrowotnymi. Na pojawienie się tego schorzenia mogą mieć wpływ np. czynniki genetyczne, ale nie tylko. Do powstania tej dolegliwości przyczyniają się również wady zgryzu, niewłaściwie dopasowane protezy, a nawet częste sięganie po gumę do żucia. Bruksizm często jest także powiązany z czynnikami o charakterze emocjonalnym i psychologicznym. Zgrzytanie zębami może być spowodowane silnym i długotrwałym stresem, stanami lękowymi, nerwicą, a nawet depresją.

Metody leczenia bruksizmu

Zaciskanie szczęk oraz niekontrolowane zgrzytanie zębami to nie są jedyne, charakterystyczne objawy tego schorzenia. Osoby borykające się z tą dolegliwością mogą także odczuwać silne bóle głowy, szyi, pleców, twarzy czy żuchwy. Często pojawiają się również objawy związane z zaburzeniem widzenia czy problemy ze słuchem, a nawet szumy w uszach. Bruksizm to dolegliwość, która ma także niekorzystny wpływ na stan uzębienia, ponieważ przyczynia się do osłabienia i uszkodzenia zębów, a w konsekwencji nawet do ich pękania czy, w najgorszym przypadku, wypadania. Dlatego warto jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie, a specjalistą, który się tym zajmuje, jest dentysta. Pacjenci najczęściej otrzymują od stomatologa specjalne nakładki na zęby – tak zwane szyny relaksacyjne, które zakłada się na noc. Zapobiegają one mocnemu zaciskaniu szczęk oraz ścieraniu zębów. To schorzenie może również wymagać leczenia ortodontycznego, czyli założenia aparatu, co pozwoli wyeliminować przyczyniające się do uszkodzenia zębów wady zgryzu. W niektórych przypadkach konieczna może być również psychoterapia (gdy dolegliwość jest związana z nerwicą lub depresją), która pomoże w radzeniu sobie ze stresem oraz trudnymi emocjami.

Leave a Reply