Współczesna protetyka CADCAM – wspomaganie komputerowe przy wykonaniu prac protetycznych

proteza zebowa

Protetyka to dziedzina stomatologii zajmująca się uzupełnianiem braków w uzębieniu (mosty protezy) i odbudową utraconych tkanek zębów (korony, licówki, inlay, onlay, overlay). Ta technika w ostatnich latach znacząco się rozwinęła, na co wpłynęło m.in. wprowadzenie technologii CAD/CAM (ang. computer-aided design/computer-aided manufacturing). Wspomaganie komputerowe wywarło duży wpływ na unowocześnienie wykonawstwa prac protetycznych.

Znaczenie technologii CAD/CAM w protetyce

Technologia CAD/CAM w porównaniu z tradycyjnymi metodami zapewnia większą precyzję i oszczędność czasu. System ten łączy komputerowe projektowanie z wytwarzaniem uzupełnień protetycznych. CAD, czyli komputerowe wspomaganie projektowania, pozwala na opracowywanie szczegółowych i bardzo dokładnych uzupełnień protetycznych, a CAM odpowiada za finalny etap, wytwarzając pracę protetyczną przy pomocy cyfrowo sterowanej obrabiarki.

Dzięki technologii CAD/CAM można wykonać z największą starannością takie prace protetyczne jak m.in.:

  • korony i mosty,
  • korony, mosty, łączniki, belki na implantach,
  • prace tymczasowe,
  • wypełnienia ubytków inlay, onlay i overlay,
  • protezy częściowe i całkowite,
  • protezy szkieletowe,
  • szyny i łyżki indywidualne.

Zastosowanie oprogramowania CAD/CAM to szereg istotnych korzyści zarówno dla protetyków, jak i pacjentów. Przede wszystkim technologia ta zapewnia wysoką precyzję wykonywanych prac. Możliwe jest dokładne dostosowanie uzupełnienia do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wykonane w ten sposób uzupełnienia są trwalsze i bardziej dopasowane kolorystycznie.

Praca protetyczna w technologii CAD/CAM

Pierwszy etap prac protetycznych polega na zastosowaniu innowacyjnego urządzenia, jakim jest skaner wewnątrzustny. Umożliwia on wykonywanie wirtualnych wycisków 3D bez konieczności pobierania wycisków jamy ustnej. Warunki zgryzowe przeniesione są na ekran komputera i w ten sposób możliwe jest przygotowanie wirtualnego modelu szczęk. Następnie opracowywany jest model i rekonstrukcja zębów. Przy pomocy komputera dokładnie projektowane jest położenie i wysokość zęba, głębokość bruzd, punkty styczne. Po etapie projektowania można przesłać dane do urządzenia odpowiedzialnego za wykrawanie materiału w celu przygotowania odbudowy protetycznej.

Leave a Reply